
När du valt kommer butiken visa delar för vald moped och universella produkter.
Information om Turbo Kit Avgassystem (Krom)
Systemen från TurboKit är handtillverkade och med hjälp av senaste tekniken får de optimal passform och kvalitet. Denna modell av TurboKits avgassystem levereras i kromat utförande för ett lite exklusivare utseende.
Varje avgassystem utvecklas, analyseras och optimeras för att kunna ge maximal toppeffekt - Något som bevisat sig fungera mycket bra i de tester vi gjort.
Vi har testat och effektmätt flera rör med cylindrar på både 50 och 70cc. Med båda cylindrarna så levererar TurboKit-röret den högsta toppeffekten!
Testen är gjorda av BoostBusters och resultaten finns att läsa på TSR.
(testen gjordes med Airsalcylindrar på en AM6-motor)
Länkar:
Test: Vilket rör är bäst till Airsal 50cc?
Test: Vilket rör är bäst till Airsal 70cc?
Effektkurvorna från testen finns bland produktbilderna.
Monteringssats och mellanrör medföljer.
OBS! Detta avgassystem levereras strypt!
Tillbehör
-
Universell produkt
-
Turbo Kit Mellanrör (Krom)
399.00 krOBS! Välj rätt längd. Behöver du 1 meter ska du köpa 10 stOBS! Välj rätt längd. Behöver du 10 meter ska du köpa 10 stOBS! Säljs styckvis. Köp det antal du behöverOBS! Innan du beställer, kontrollera att hålbild och mått på drev stämmer med mopedens originaldrev.OBS! Innan du beställer, jämför fäste och utseende så de stämmer med originalgreppOBS! Innan du beställer, kontrollera att dimensionerna stämmer med ert nuvarande däckOBS! Innan du beställer, kontrollera att munstycket stämmer med det som sitter i din förgasareOBS! Innan du beställer, kontrollera att beläggen stämmer med de på mopedenOBS! Innan du beställer, kontrollera att styrets längd stämmer med ditt nuvarande, samt att tjockleken passar det monteringskit du tänkt användaOBS! Innan du beställer, kontrollera att batteriets storlek och typ stämmer med vad som passar ditt fordonOBS! Innan du beställer, kontrollera att kedjan passar dina drev och har rätt längdOBS! Innan du beställer, kontrollera att luftfiltret passar din förgasare och insug, eller i filterboxOBS! Innan du beställer, kontrollera att ljuddämparen passar ditt avgassystem och har de mått du är ute efterOBS! Kontrollera att produkten stämmer överens med den du ska ersätta innan beställningOBS! Kontrollera att storleken på dessa vikter är rätt för din variator innan beställningOBS! Tändstift är inte modellanpassade. Kontrollera att detta stift har den specifikation du ska ha innan beställning!